top of page

Building information management (BIM) nedir?

BIM, mimari projelerin tasarımı, inşası ve sürdürülmesi sürecinde farklı disiplinler arasında 3 boyutlu bir bilgi paylaşımı sağlayan bir yöntemdir. BIM, projenin tüm aşamalarında ve yaşam döngüsünde kullanılabilir. BIM'in pek çok avantajı vardır. Örneğin:


- Tasarım aşamasında olası problemleri önceden tespit ederek maliyet ve zaman tasarrufu sağlar.

- Proje ekibinin senkronize ve verimli bir şekilde çalışmasını kolaylaştırır.

- Projenin tüm detaylarını görsel olarak sunarak iletişimi ve anlaşmayı arttırır.

- Projenin kalite ve performansını iyileştirir.


BIM, bir yazılım veya program değil, bir bilgi yönetim sistemidir. BIM'i uygulamak için çeşitli yazılımlar kullanılabilir. Bunlardan biri de ARCHICAD'dir. ARCHICAD, mimari tasarım, analiz, ortak çalışma, dokümantasyon ve görselleştirme gibi BIM sürecinin tüm bileşenlerini destekleyen bir yazılımdır. ARCHICAD, algoritmik tasarım ve OPEN BIM gibi özellikleri ile mimarların tasarım özgürlüğünü arttırır.


BIM, dünyada ve Türkiye'de giderek yaygınlaşan bir yöntemdir. BIM'in kullanımı bazı ülkelerde zorunludur. Türkiye'de ise BIM'in kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. BIM, tüm mühendislik öğrencileri ve yapı sektörü çalışanları için önemli bir beceridir.


BIM, yapı sektörünün geleceğidir. BIM ile daha kaliteli, verimli ve sürdürülebilir projeler üretmek mümkündür. BIM'i öğrenmek ve uygulamak için vakit kaybetmeyin!
Comments


bottom of page